Videa, prednášky, dokumenty a inšpirácie z prírodného staviteľstva

Názov prednášky / videa Lektor / zdroj Dĺžka videa
Stavba slameného domu - Malá Čausa Bývame Zdravo 7:16
Strojné hlinené omietky Bývame Zdravo 2:28
Sebestačný dom, ostrovný offgrid systém  Pavol Černý 24:46
Vykurovanie akumulačnou pecou Honza Křivonožka 47:35
Prednáška o dreve, jeho individuálom spôsobe rúbania a o tesárskom remesle Lukáš Čejna 48:55
Stavebný zákon a povoľovanie stavieb v cz Ondřej Bízek 27:09 
Posvätná geometria, jej výskyt v prírode a vo svete okolo nás  Petr Hájek 1:24:15 
Byliny v hlinených omietkach  Michal Navrátil 31:55
Duša domu a prístup k domu ako k živej bytosti  Ondřej Netík 42:52 
Hospodarenie s vodou na pozemku  Jaroslav Kršňák 1:12:47 
Konštrukčné systémy stavieb s použitím slamených balíkov  Daniel Grmela 1:26:39 
Permakulturne prírodné záhrady  Tomáš Svoboda 1:18:59 
RD Rapotice Guľatý dom z dreva, hlíny a slámy  Petr Valehrach  33:05 
Prednáška o sobestačnosti a vytváraní komunít  Petr Skořepa  51:17
Asistovaná stavba, praktické rady a skúsenosti so stavaním prírodných stavieb  Honza Pospíšil  33:48
Systemické súvislosti spojené so stavbou domu a výberom miesta pre život Čeněk Rosecký  44:59 
Pasívny dom svojpomocne  Daniel Grmela  1:10:00 
Technické zariadenia v budovách, získavanie energie z obnoviteľných zdrojov Radek Peška 1:17:13
Použitie nepálenej hlíny v stavbe, artové omietky a skúsenosti s nanášaním hlinených omietok O.Netík a A.Dorazil  56:00
Domy z nosnej slamy, praktické aplikacie J.Wihan  46:00 
Prírodné stavby S.Miler 45:37
Príbeh domu, pasívny horský dom Bjorn Kierulf 27:01
Stavba slameného domu na Zaježovej  Zajezka Ecovillage 47:38
Naspäť pod dosky ČT2 56:00
Narodenie dreveného domu   26:11
Stavanie s prírodou časť 1. baobaby.org 14:55
Stavanie s prírodou časť 2. baobaby.org 12:09
Strojné hlinené omietky  baobaby.org  11:12

 

Vlastné bývanie bez hypotéky

Často sa stretávam pri diskusiách o dnešnom systéme, že mladí ľudia nemajú inú možnosť ako bývanie v nájme alebo bývanie financované cez hypotekárny úver. Nie je tomu celkom tak. Najprv sa pozrieme na tie najpoužívanejšie možnosti.

Nájom alebo hypotéka: Tí, ktorí bývajú v nájme argumentujú slobodou a možnosťou okamžitej zmeny v prípade straty príjmu. Druhí si povedia, nebudem platiť peniaze iným, keď môžem sebe a zoberiem si úver, ktorý splácam namiesto nájmu. Aj tu je možnosť zmeny alebo predaja v prípade straty príjmu, len je to trocha zložitejšie ako v prvom prípade.

Ďalšou možnosťou je ostať bývať v rodičovskom dome alebo byte. Tu trpí naše ego alebo zápasíme s neporozumením princípov komunikácie, afinity a reality. Z uspokojenia základnej potreby sa stala potreba uspokojenia emócii. Namiesto potreby bývania je tu potreba chválenia sa majetkom. Našu pozornosť by sme mali smerovať na to, aby náš domov bol bezpečný, energeticky úsporný, so zdravým prostredím, s čo najnižšou záťažou pre okolie, prírodu a hlavne, aby bol náš. Namiesto toho, je naša pozornosť upriamená na dizajn, odlišnosti od iných a podvedome na vzbudení závisti iných. To, že dom bude patriť banke nás navonok netrápi, berieme to ako nutné zlo, ale po čase nás to vnútorne rozloží a dostane do neslobody.

Ako teda bývať vo vlastnom bez hypotéky? Niekedy sú potrebné aj už spomínané možnosti na neskoršie dosiahnutie cieľa. V prvom rade si treba uvedomiť, že vlastné bývanie "za svoje" bude reálnym obrazom toho, na čo skutočne máme. To naráža na vytváranú ilúziu toho, po čom máme túžiť. Všade vidíme krásne domy, byty, krásne zariadené moderné interiéry, a hneď za tým šťastnú rodinku. Naivne si myslíme, že keď to všetko budeme mať tak budeme aj my ta “šťastná” rodina. To je to šťastie?... žiť na dlh?.. Neskôr si povieme aj o psychologických dopadoch úveru na človeka, na naše správanie, rozhodovanie a život.

Návod ako dosiahnuť vlastný domov aj bez hypotéky:

1. krok: začať produkovať. Hneď po skončení školy začať produkovať. Produkcia je dôležitejšia ako samotné peniaze aj keď môžu byť jej výsledkom. Ideálne hneď, ale môže byť aj neskôr, pracovať v tom čo ma baví, napĺňa a viem si to predstaviť vykonávať dlhodobo alebo aj celý život. To znamená, že sa riadim tým, ako to cítim a nie tým, "ako by to malo byť ", že idem tam, kde dávajú viac. Veľmi dôležitá aj náplň alebo výsledok mojej práce, mal by som byť s tým stotožnený, že je to podľa mojej vnútornej etiky v poriadku. Napríklad, osobne by som nedokázal robiť obchodného zástupcu pre tabakovú spoločnosť, sám nafajčím a vidím dopady tejto "drogy" na iných ľudí. Nepriložím ruku k niečomu, s čím nesúhlasím. Ak začneme argumentovať, že nie každý ma na výber, že musím byť spokojný s tým čo mám... tak to je opäť len ilúzia, ktorú nám roky podsúvajú s použitím zákernej emócie strachu. Už v tomto kroku môžeme dosiahnuť slobodu tým, že prekonáme strach a prijmeme pokoru.

2. krok: splniť si čiastkové sny a odmeniť sa za doterajšiu produkciu. Nežijeme pre budúcnosť ale pre prítomnosť. Spolu s parterom sa neustále venujte osobnému rozvoju a zároveň si napĺňajte svoje sny. Ak tužíte po cestovaní, tak cestujte. Nemusíme hneď vidieť Indiu alebo Južnú Ameriku. Môžeme sadnúť do auta alebo chytiť stop a prejsť vlastnú krajinu, pozrieť si krajiny Európy... Ak túžite po materiálnych veciach,  tak si ich doprajte a potešte sa. Pozorne sledujte ako vás ovplyvňuje nová vec, koľko pozornosti vám berie a koľko strachu vyvoláva ak by sa jej niečo stalo. Túto skúsenosť môžete potom využiť pri rozhodovaní pred kúpou ďalšej veci :). Pri utrácaní zarobených peňazí je potrebné sa s partnerom rozprávať otvorene, nezatajovať a zbytočne neobhajovať rozhodnutie - vypočuť si druhú stranu. Mnoho krát to bude objektívnejší pohľad.

3. krok: odkladať časť peňazí, ukladať ich do stálych hodnôt alebo aj do stavebných materiálov.

4. krok: definovať životný štandard, miesto pre život a jeho náklady, rozpočet stavby. V tomto bode je najdôležitejšie súhra oboch partnerov. Predchádzajú tomu dlhé rozhovory, kde si spolu vyjadria svoj názor na každý detail spoločného domu. Jeden druhého vypočuje s rešpektom a porozumením. V prípade odlišných názorov treba nájsť kompromis ešte teraz a nenechávať to až na realizáciu. Je pravda, že pri samotnej stavbe domu sa môžu veci ešte meniť na základe nových skutočností, no aspoň bude jasne, akým novým smerom sa to môže uberať. Životný štandard by mal vychádzať z aktuálnej situácie a nie naopak ako vidíme......

5. krok: časový plán, a realizácia. Zvykli sme si na dobu "teraz a hneď", ale skutočnosť je taká, že naplnenie krokov k vlastnému bývaniu bez hypotéky môže trvať aj 10 rokov. Časový plán je v poslednom kroku preto, že je to plán prípravy a samotnej realizácie výstavby domu. Nie je to plán života a krokov pred tým. Život neplánujeme ale žijeme. Aj keď úspešný podnikatelia, biznismeni a finančníci povedia, že úspech sa dosahuje dôsledným plánovaním dňa, týždňa, mesiaca, roka a rokov dopredu. Majú svoju pravdu a dosahujú úspech v materiálnom zložení. Či sú skutočné šťastní a slobodní vedia len oni. Plánovanie znamená pozerať sa do minulosti, vyhodnocovať ju a potom prenášať na kroky a túžby v budúcnosti. Ak je naša pozornosť (myseľ) neustále v minulosti alebo budúcnosti zabúdame na prítomnosť, zabúdame žiť život taký, aký je.