Prichádza obdobie, kedy sa ľudia začínajú opäť vracať k prírode, našej matke. Zaujímajú sa o jej ochranu, ako pestovať potraviny pre vlastný úžitok a rastie aj záujem o ekologické stavby ako sú hlinené, slamené, alebo drevené domy.

hlinene omietky pod tatrami 01

Dobíjanie energie a nachádzanie relaxu v prírode

Musím sa priznať, že tiež pracujem takmer 8 hodín pri počítači a dáva to zabrať. S mojim manželom ešte nemáme deti, ale našim snom je bývať na vlastnom pozemku v malom domčeku, kde si vysadíme stromy, jedlé kríky a mnoho rastlín, ktoré nám budú dávať poživeň počas celého roka. Sú to dary zeme a vidíme ako to nádherne vplýva na ľudí, ktorí už touto cestou idú. Je naozaj vidieť, ako to ľudia cítia, pretože sa častejšie stretávam s názorom, že  mladé páry túžia po bývaní v prírode, kde načerpajú energiu a užijú si aj prácu okolo záhrady.Mnoho pracovných pozícií dnes využíva prácu pri počítači. Takáto každodenná práca unavuje našu psychiku a ničí naše fyzické telo. Preto sa potrebujeme hýbať v prírode a relaxovať na čerstvom vzduchu, kde sme spojení s tým najlepším pre nás.

Informácie o ekologických stavbách na Slovensku

Všetko súvisí s našou zemou a rada pre ňu spravím, koľko budem môcť. Som zástancom, aby sa  u nás na Slovensku venovali ľudia viac životnému prostrediu a užívali si aj možnosti ekologických stavieb. Keď sme doma začali premýšľať o vlastnom dome, hľadali sme informácie na internete, čítali sme rôzne články, ale bližšie informácie o procese práce s eko stavbami je stále málo, čo sa týka našej republiky.

Praktický workshop: Hlinené omietky

Ale ako tak človek hľadá, vždy sa mu podarí stretnúť viac a viac ľudí, ktorí mu odpovedia na mnohé otázky. A to sa stalo aj nám. Náš známy pripravil minulú sobotu praktický workshop: Hlinené omietky v Starej Lesnej. Bývame v Tatranskej Lomnici, takže sme to mali len na skok :)

Víkendový workshop, kde Marek Rabik ponúkol záujemcom nielen svoje poznatky, ale zabezpečil praktickú skúšku výroby hlinenej omietky a práce s ňou. Marek je súčasťou združenia Artur - trvalo udržateľná architektúra a toto bola jeho premiéra. Prvý jeho workshop, kedy sa rozhodol naučiť skupinu ľudí, čo obsahuje práca s hlinenými omietkami na dome.

Mali sme príležitosť pracovať na dome, ktorý mal pôvodnú časť z hlinených tehál a novú z pálených tehál. S majiteľom domu Milanom sa spoznal asi 2 týždne pred touto akciou. Skvelé, ako všetko ide, ak sa chce. Však?

Náš víkendový lektor robieva aj pece, marocké štuky, rekonštrukcie starých domčekov a menšie projekty. Bolo vidieť, že si tento projekt užíva a teší sa aj so záujmu ľudí o jeho prácu a vedomosti. Ja s manželom sme sa zúčastnili len v sobotu. Bol to zážitok a tá energia všetkých zúčastnených...to si musíte zažiť.

hlinene omietky pod tatrami 02Skupinka usilovných ľudí

Rodiny s deťmi, slobodné páry aj jednotlivci, ktorí do toho chceli dať všetko a nasať maximálne množstvo informácií pracovali usilovne ako včeličky. Bolo to vidieť ako si to jednotlivo užíva každý z nás. Práca sa medzi nami rozdelila tak, ako sme to cítili a preto, to šlo ako po masle. Víkend sprevádzala Mareka aj jeho manželka Katka, ktorá si túto prácu vyskúšala prvý -krát ako mi ostatní.

Otázky lietali na víkendového učiteľa z každej strany. Účasť bola naozaj pestrá, čo sa týka dochádzky z rôznych miest Slovenska.

Marek počas víkendu podal svoje know how výroby, miešania hlienenej omietky a jej následného nanášania.

Viem si predstaviť, že to bolo preňho náročné, ale nedal to na sebe poznať ;).

Priebeh sobotného programu

Zozbierali sme sa postupne od 8:00 - 9:00 hod. Majiteľ domu nás luxusne pohostil nie len pri raňajkách. Počas nich sme sa navzájom zoznámili a prezradili naše očakávania nášmu lektorovi. Následne na to nám ukázal postup výroby ekologickej omietky na dvore. V dome nám porozprával o práci s týmto materiálom a aké to má úžitkové vlastnosti pre domácich.

Počas tohto dňa sme sa rozdelili na dve pracovné skupiny:

1. Výrobcovia hlinenej omietky a podkladového materiálu k nej potrebnému v exteriéri.

2. Nanášatelia ekologickej omietky v interiéri domu.

Po skvelom obede sme si prácu vymenili. Tí čo pracovali na omietkach, si vyskúšali jej výrobu a naopak.

A aby som nezabudla, treťou skupinkou boli deti majiteľa a zúčastnených, ktoré sa hrali, vyskúšali si aj prácu s omietkou a tešili sa z voľnosti, ktorú pri takejto práci mohli mať. Keďže šlo o prírodné materiály, rodičia sa nemuseli obávať a energia tak sálala z každého miesta.

Krása spoločnej práce

Celá práca mala svoje čaro a pozitívna energia z nej ostala určite v stenách domu. Aj počasie nám vyšlo a podčiarklo celkovú atmosféru dňa. A aby som nezabudla, gurmánske zážitky sme mali asi všetci, keďže majiteľ domu bol naším šéfkuchárom a nič nenechal na náhodu. Ďakujem teda aj Milanovi.Určite je takáto práca časovo náročnejšia, ale má mnoho ďalších výhod. O výhodách ekologických stavieb si môžete nájsť informácie aj na internete aj v knihách.

hlinene omietky pod tatrami 03

Stránka združenia OZ Artur, do ktorého patrí aj Marek. Ak máte záujem môžete si pozrieť fotografie z tejto akcie, alebo hľadajte na facebooku: Byvame zdravo.

Pokiaľ by sa organizovala ďalšia takáto akcia, určite nezaváham, pokiaľ sa budem môcť zúčastniť. Vážim si túto možnosť a týmito riadkami som sa chcela poďakovať lektorovi Marekovi Rabikovi, že sa odhodlal pre nás zorganizovať takýto víkend a predal nám svoje vedomosti s úsmevom na tvári.

A ako hodnotí workshop on sám? hlinene omietky pod tatrami 04

Ako hodnotíš prácu "zúčastnených"?

Prácu odviedli poctivo a zo srdca, to je najdôležitejšie :) remeselnú úroveň a jej množstvo nie je potrebné hodnotiť.”

Bola sobota iná ako nedeľa?

“Sobota bola iná, bolo nás takmer 30 dospelých plus 6 detí :) bolo to náročné pre servis a aj pre mňa :)
Nedeľa v počte 15 osôb bola pohodička, pri takých počtoch ostaneme aj v budúcnosti :) “

Čo by si nabudúce zmenili, či spravil inak?

“Nechal by som miešať hlinu nohami, nie miešadlom :D Samozrejme aj s názornou ukážkou :)”

Aké je tvoje všeobecné hodnotenie workshopu na hlienené omietky?

"Z môjho pohľadu: ketering na takej urovni som ešte na podobných workshopoch a kurzoch nezažil, takže Milanovi poklona a vďaka. Seba hodnoťit nemusím, sú u nás aj lepší profíci, dôležité je že sa nám podarilo spraviť prvú takúto akciu v našom Podtatranskom regióne :) Kombinácia teórie, praxe a kvalitneho keteringu sa ukázala ako uspešná akcia, preto by som rád v tom pokračoval. Robíme to pre nás všetké živé bytosti a Zem samotnú, takže ľudia samotní a Zem nás ohodnotia v daný moment."

 

Autor: Dagmar Vaščurová - účastníčka workshopu na hlinené omietky

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak súhlasíte, kliknite na tlačítko "Akceptovať". Viac informácií.